
Metalokeramika
Jak z názvu vyplývá, metalo-keramická korunka je složena z kovové konstrukce, která je překryta keramickým materiálem – fazetou. Naše laboratoř tento typ protetiky již nevyrábí, neboť se již jedná o překonané řešení, které často skýtá velmi mnoho negativ.
Kromě příznivé ceny očekávejte velmi průměrný estetický výsledek a velmi průměrnou kvalitu dosedu u krčku, kde korunka nasedá na nabroušený zub. Pokud je korunka v těchto ohledech vyhovující, v průběhu zatížení v ústech může docházet k odštípnutí keramické fazety z důvodu složité vazby mezi kovovou konstrukcí a keramickým materiálem. Vzhledem ke kombinaci kovu a keramiky, která musí překrýt konstrukci, je nutné výrazné ubroušení zubní tkáně ošetřovaného zubu. Korunka má mít běžně tloušťku okolo 1,5 mm. To může vést u vitálních zubů ke zvýšené citlivosti např. na teplo, nebo preparace není dostatečná a dochází k výrobě tvarově nevhodné korunky, která často vadí do skusu. Obvykle řešeno v ordinaci zábrusem protilehlého zubu.
Kovová konstrukce je většinou zpracována způsobem odlití kovu do formy nebo selektivním napalováním kovového prášku. Nežádoucí oxid vzniklý vysokou teplotou kovu je nutné odstranit pískováním nebo jiným mechanickým opracováním. To vede k nepřesnostem / netěsnostem dosedu, v druhém případě je přesnost vyšší ale i dražší. Pokud je netěsnost korunky výrazná, dochází k vyluhování cementu, kterým je korunka přilepena na pahýl zubu. Později pod korunkou může vzniknout ložisko nečistot, které vede ke vzniku sekundárního kazu a selhání protetické práce se ztrátou kořene zubu. Nelze ale tvrdit, že komplikace je zapříčiněna důsledkem výběru materiálu. Spíše je daný typ k tomuto více náchylný. Selhat však může stejně rychle i jiný typ protetiky.
Kov (kromě titanu) také v ústech vytváří tmavě našedlý oxid, který penetruje do přiléhajících měkkých tkání a tak dochází k zašednutí dásní v oblastech krčku. Zkrátka tam, kde je kov exponován vnějšímu prostředí. To se v případě celokeramických řešení nikdy nestane. Tento typ protetiky může být však i velmi estetický, pokud je mistrovsky proveden. Zároveň ale není důvod jej dnes indikovat a je nabízen jen právě jako levná varianta protetiky.

Celokeramika
Celokeramika je zavedený výraz platný pro více typů bezkovových materiálů. V naprosté většině se bude jednat o zirkónium / zirkon. Jedná se o velmi tvrdý bělavý materiál, který je v dnešní době pokládán za standardní typ protetiky. Cenová hladina je blízká nebo mírně vyšší oproti “metalokeramice”, ale není to podmínkou. Typů zirkonů je v dnešní době velká spousta. Starší typy materiálů jsou často velmi neprůhledné a působí jasněji než okolní zuby, často jsou světlejší a nejsou probarvené. Nové typy průhledných zirkonů již velmi dobře imitují optické vlastnosti přirozených zubů.
Díky CNC zpracování a následné sintraci, kde se korunka zmenší během o cca 20% je dosaženo velmi dobré přesnosti oproti metalokeramice a jiným celokeramickým materiálům, které se nesintrují. Dosedy u krčku korunky bývají s přihlédnutím ke kvalitě preparace a předání podkladů laboratoři, přesnější a stěna korunky může mít v lokálních bodech jen něco málo víc než 0,6 mm. U této protetiky je tak zpravidla dosaženo dobré funkce bez nutnosti invazivní preparace zubu. Méně průhledné zirkony jsou tvrdší a slouží spíše pro rozsáhlejší můstky. Technologie ale přichází stále s dokonalejšími možnostmi výroby a tak lze očekávat, že bude možné indikovat monolitické zirkónium i do frontálního úseku jen s lehkými charakterizacemi, kde ale bude nutné volit dražší průhlednější varianty materiálu.
Za nejestetičtější variantu zatím stále platí celokeramická fazetovaná nebo částečně fazetovaná korunka / můstek. Je to dáno tím, že zirkonová konstrukce je poměrně gracilní a již má odstín zuboviny. Keramika pak slouží k tomu, aby bylo dosaženo podobné struktury uvnitř korunky jako je to u přirozeného zubu. Vzhledem k tomu, že struktura skladby a barevnosti zubů je ryze individuální u každého jedince, bude toto řešení vždy nejvhodnější, ale zároveň také nejdražší. Zpravidla nelze tuto korunku vyrobit dobře bez přítomnosti v laboratoři. Běžně je podmínkou alespoň kvalitní fotografie, ale i ta je jen určitým vodítkem. Počítejte tak s časem navíc a vícenáklady za služby laboratoře, pokud je ordinace / laboratoř nabízí. Standardně je naše laboratoř provádí u předních zubů a u korunek na implantát v jakékoliv lokalitě.

Sklokeramika
Esteticky velmi kvalitní materiál, který spadá pod skupinu celokeramické protetiky avšak oproti zirkonu má poněkud omezenější indikaci. Ve skutečnosti se jedná o lithium-disilikát, který je svými vlastnostmi velmi blízký sklu. Díky průhlednosti má dobrý tzv. chameleon efekt. Tedy umí dobře navázat na své okolí a dobře se tak v ústech adaptuje. Zirkonové materiály se již přiblížily výsledkům lithium-disilikátu avšak v určitých konkrétních případech bude tento materiál hrát stále prim. U velkých rozsahů je naopak tento materiál nepoužitelný díky své nižší pevnosti. Indikován je tak spíše na samostatné korunky, fazety a částečné dostavby zubů (inlaye / onlaye).
Zpracovaný ať už jako frézovaný nebo presovaný vyžaduje mistrovské zpracování, aby byla zachována potřebná přesnost. Té je možné docílit, ale ve srovnání se zirkonem se jedná o choulostivější manipulaci a zpracování. Zásadní nevýhodou je šíření lomu v materiálu, podobně jako u skla. Korunka tam musí být velmi citlivě nastavena do skusu a nesmí lokálně docházet k enormnímu zatížení v tenkých místech.
Tento materiál bývá také často zpracováván ordinačně, tedy po preparaci zubu je možné během několika minut nasadit vyfrézovanou korunku. Korunka je v tomto ohledu většinou přesná. Určité úskalí ovšem nastává, pokud není dostatečně zahlazená a zaleštěná. V povrchu materiálu zůstávají mělké rýhy po obráběcí fréze, které mohou být poněkud nekomfortní na skus a způsobovat pocit hrubého povrchu korunky.
Pokud je tedy korunka příliš hrubá a byla vyrobena ordinací během několika desítek minut, je na místě požadovat odstranění této vlastnosti. Jedná se o důsledek zjednodušování pracovního postupu. Ačkoliv jsou probarvené frézovací bloky poměrně rozšířeným artiklem v ordinacích, nikdy se tímto způsobem nedosáhne individualizovaného barevného výsledku a korunka působí nepřirozeně navzdory všemi svými estetickými vlastnostmi. Pokud je korunka v ordinaci dobarvována a glazována, zcela určitě nebude práce dokončena na počkání nebo týž den.